Ak sa vám zdá, že ste o tejto skupine ešte nepočuli, bude to asi pravda, pretože pod týmto názvom existuje len krátko. Omnoho viac vám určite prezradia mená jej členov - Rado Tiňo (Radiar), Mária Horňáková, ktorá vytrvalo popiera príbuzenský vzťah s inou slovenskou pesničkárkou a Peter Humeník, bývalý gitarista skupiny Rolničky. Názov vznikol ako originálna parafráza často používaného "a spol." alebo "& spol" presne v tom istom čase, kedy sa spomenutí ľudia začali schádzať ako trio na chodbe internátu Mladá Garda aby spolu nacvičovali piesne, ktoré existovali už dlhšie a tvorili repertoár Rada Tiňa - pesničkára. Ale poďme poporiadku.
Bolo to už asi pred 4 rokmi, keď som na chodbe spomínaného internátu, vtedy ešte čoby študent, stretol chalana hrajúceho na gitare akési pesničky. Z chalana sa vykľul východniar Rado, študent neviemkoľkého ročníka na Chemicko-technologickej fakulte v Bratislave. Neviem presne, kedy začal skladať svoje vlastné piesne a prečo, ale po čase sme sa začali stretávať na pódiách festivalov, zo začiatku najmä Strunobranie. Keďže sme bývali na tom istom internáte (a bývame až dodnes), mnoho aktivít, ako napríklad organizovanie klubových koncertov v tomto študentskom stánku sme vyvíjali (a vlastne dodnes vyvíjame) spolu. Takí sme boli do toho "zažraní", že som si ani poriadne neuvedomil, kedy sa na scéne poprvýkrát zjavila Mária Horňáková, sympatické dievča s rovnakým prechodným bydliskom.
Mária sa asi na Radov podnet podujala doplniť piesne svojim (druhým) hlasom a príležitostne tiež perkusiami. Duo teda nabralo klasickú formu - mužská časť skladá, spieva a hrá na gitare, ženská časť spieva a dobre vyzerá. :-)
Obdobie spolupráce s Máriou bolo veľmi plodné, Rado chodil na stretnutia pesničkárskeho združenia Efko stále s novými piesňami. Koncertov bolo na folkové pomery neúrekom a tak hrali a spievali čo im sily stačili.
Treba poznamenať, že ASPOL nie je jedinou Radovou (všimnite si, aké je teraz dôležité to veľké "R" :-)) hudobnou aktivitou. Pred rokom-dvomi jeho hlas (poctivo vycvičený v súbore Technik) upútal členov rockovej skupiny Th13Th a s jeho súhlasom ho vzali medzi seba. Spomínam to najmä preto, pretože práve tam sa zoznámil so šikovným inštrumentalistom Peťom Humeníkom, ktorý ich najnovšie dopĺňa hrou na gitaru a klávesy a tým sme sa dostali až k ASPOLu tak, ako vyzerá dnes.
Repertoár skupiny, ako som už písal, tvoria z drvivej väčšiny piesne Rada-pesničkára, prearanžované pre "aspolácke" nástrojové obsadenie. Autor spracuváva prevažne témy milostné, nebráni sa prírodným ale ani sociálnym motívom. Jeho ročný pobyt v Kanade dokonca priniesol jeden anglický text. ASPOL sa nebojí a okrem pôvodných skladieb má v repertoári pár prevzatých i ľudových. Na koncerte sa určite neunudíte i vďaka Peťovej zručnosti a hlavne rýchlosti v hre na gitaru.
ASPOL je typickým predstaviteľom mladej folkovej skupiny, ktorá skôr ako na experimentovanie vsádza na osvedčené prvky, ktoré však poctivo preberá a oddeľuje "zrno od plevele". Ak ste ani teraz nepochopili čo som chcel povedať, tak posledný krát, a jasne: Choďte na ich koncert, je to príjemná muzika!
5jar
Re: Profil skupiny ASPOL
Re: Profil skupiny ASPOL
In reply to Re: Profil skupiny ASPOL by 7110156064
Re: Profil skupiny ASPOL
Ver mi ja som ju a ASPOL počul. RK
In reply to Re: Profil skupiny ASPOL by Anonymný (bez overenia)
Re: Profil skupiny ASPOL
In reply to Re: Profil skupiny ASPOL by 7110156064
Re: Profil skupiny ASPOL