Mystérium kapodastra /2/

Mystérium kapodastra /2/

Po minulotýždňovom predstavení kapodastra ako pomôcky pre gitaristov som sa rozhodol, že druhý diel seriálu sa bude niesť v znamení konkrétnejších informácií. Trochu som blúdil po internete a našiel som niekoľko cenných rád, ktoré vám snáď pomôžu pri prehrýzaní sa problematikou kapodastra a jeho používania. V prvej časti sme si zodpovedali už na jednu dôležitú otázku Prečo (ne)transponovať?.
Dnes prichádza čas na ďalšiu a tou je: Prečo používať kapodaster? Dôvodov na používanie kapodastra je určite dosť veľa, avšak najdôležitejšie odpovede na túto otázku sa začínajú slovami "Lebo chceme" a pokračujú:

  • Dostať sa do jednoduchších stupníc
  • Robiť kontrast ďalším gitaristom pri hraní
  • Vytvárať zvukové efekty
  • Dosiahnúť iné zafarbenie hraných tónov

Ako sa dostať do jednoduchších stupníc?
Stupnice G a D sú veľmi obľúbenými stupnicami a podobne aj stupnice A a E vedia gitaristov (hlavne začínajúcich) potesiť, lebo rešpektujú anatomické danosti ruky a znejú pri tom veľmi dobre. V pohode je ešte aj stupnica C, pretože ani pri nej netreba rozmýšľať nad krkolomnými prstokladmi. Keď sa však dostaneme do stupníc ako napr. F, Bb, Eb a Ab, je načase zaloviť v pamäti a zistiť, kde sme naposledy videli svoj kapodaster. Nie je to kvôli tomu, že by sme nedokázali hrať barré akordy, ale preto, že akustický zvuk otvorených strún je oveľa krajší a zvonivejší. Kapo nám umožní získať cinkanie otvorených strún dokonca aj v tých najkrkolomnejších tóninách. Ďalšou nemenej významnou výhodou použitia kapodastra pri hraní týchto stupníc je to, že si budeme môcť dovoliť zvýšiť rýchlosť a pohodlnosť hrania piesní napísaných v obtiažných tóninách. Spojenie všetkých týchto faktorov v konečnom dôsledku ovplyvní kvalitu výsledného zvuku, ktorý môže z hrania danej piesne urobiť skutočne príjemný zážitok.
Najjednoduchšia cesta ako sa naučiť jednotlivé pozície kapodastra by mohla spočívať v osvojení si tvarov všetkých gitarových akordov na gitarovom hmatníku. Nižšie sú uvedené bežné tvary akordov pre tóniny F a Bb na treťom pražci a pre tóniny Eb a Ab na prvom pražci. Sú to dobré pozície pre začiatok práce s kapodastrom. Tvary týchto stupníc budú určite povedomé vašim rukám.
Poznámka: Výrazy „tvar“ a „akord“ sa používajú v týchto významoch – „tvar“ hovorí o tom, ako daný chyt vyzerá a „akord“ hovorí o tom, ktorý akord v skutočnosti držíme.

Akordy v tónine F - Kapo na 3. pražci

Tvar Akord

D

F

Em

Gm

F#m

Am

G

Bb

A

C

Bm

Dm

Akordy v tónine Bb - Kapo na 3.pražci

Tvar Akord

G

Bb

Am

Cm

Bm

Dm

C

Eb

D

F

Em

Gm

Akordy v tónine Eb - Kapo na 1.pražci

Tvar Akord

D

Eb

Em

Fm

F#m

Gm

G

Ab

A

Bb

Bm

Cm

Akordy v tónine Ab - Kapo na 1.pražci

Tvar Akord

G

Ab

Am

Bbm

Bm

Cm

C

Db

D

Eb

Em

Fm


 

Tak čo? Ešte stále sa vám zdajú tie akordy také strašné?
Ak si nájdete chvíľu času a naučíte sa aspoň niekoľko základných pozícií, získate do budúcnosti veľmi cenný nástroj, ktorý vám určite pomôže nemalou mierou v hudobnom napredovaní.
V ďalšej tabuľke uvádzam zoznam všetkých stupníc a pozícií, na ktorých môžeme hrať pomocou jednoduchých tvarov D, G, A, E a C. Nezabúdajte však, že stále hovoríme iba o tvaroch akordov. Pozícia, ktorá je pre danú tóninu a daný tvar tou najvhodnejšou, je označená hviezdičkou. Podčiarknuté pozície poskytujú zvukové variácie k otvorenej pozícii (pozícii bez nasadeného kapodastra).

 

Tónina

tvar C

tvar G

tvar D

tvar A

tvar E

C

otvorený*

5. pražec

10. pražec

3. pražec

8. pražec

G

7. pražec

otvorený*

5. pražec

10. pražec

3. pražec

D

2. pražec

7. pražec

otvorený*

5. pražec

10. pražec

A

9. pražec

2. pražec

7. pražec

otvorený*

5. pražec

E

4. pražec

9. pražec

2. pražec

7. pražec

otvorený*

B

11. pražec

4. pražec*

9. pražec

2. pražec

7. pražec

F#

6. pražec

11. pražec

4. pražec*

9. pražec

2. pražec

C#

1. pražec*

6. pražec*

11. pražec

4. pražec

9. pražec

F

5. pražec

10. pražec

3. pražec*

8. pražec

1. pražec

Bb

10. pražec

3. pražec*

8. pražec

1. pražec

6. pražec

Eb

3. pražec

8. pražec

1. pražec*

6. pražec

11. pražec

Ab

8. pražec

1. pražec*

6. pražec

11. pražec

4. pražec

Db

1. pražec*

6. pražec*

11. pražec

4. pražec

9. pražec

Gb

6. pražec

11. pražec

4. pražec*

9. pražec

2. pražec

Cb

11. pražec

4. pražec*

9. pražec

2. pražec

7. pražec


Zapamätajte si, že čokoľvek urobíte s tvarom v otvorenej pozícii, bude mať taký istý efekt aj v pozícii za zapnutým kapodastrom. Napríklad tvar D vytvára s kapom upnutým na treťom pražci akord F, ale Dmol nám vytvorí v tej istej pozícii Fmol. Pre názornosť si pozrite niekoľko príkladov uvedených nižšie.


Kapo na 3.pražci
capo3.jpg

Pokračovanie o týždeň

Radiar

itz (bez overenia)

pekný článok, ale mňa zaujíma ten kapodaster na obrázku presne taký zháňam dík it
26. marec 2010 - 10:21 Trvalý odkaz